Vaske i šuga napadaju uglavnom decu

Nema dana da u ambulantu ne svrati bar jedan pacijent zarazen šugarcem, kaze dermatovenerolog Dubravka Djeric, iz Zavoda za kozne i venericne bolesti.

Nemoguce je utvrditi broj gradjana u cijoj su se kosi odomacile vaške, jer se od tog parazita pacijenti lece sami – išcešljavanjem vlasišta gustim cešljem i pranjem kose specijalnim šamponom. Oni na koje se, medjutim, okomio parazit „šugarac” ne bi nikako smeli da preuzmu stvar u svoje ruke, jer su se zarazili komplikovanijim zaraznim oboljenjem – šugom.

U Beogradu je u toku prošle godine registrovano 943 obolela od ove infektivne bolesti, 171 pacijent više nego 2010. Kako tvrdi dr Dubravka djeric, dermatovenerolog Zavoda za kozne i venericne bolesti, šuga je uvek prisutna i veoma lako se prenosi – preko koze, posteljine, odece, peškira, seksualnim putem…

– Gotovo da nema dana da u ambulantu ne svrati bar jedan pacijent zarazen šugarcem. Ovo oboljenje je veoma rasprostranjeno i ne treba ga vezivati samo za necistocu jer šugu mogu dobiti i oni koji vode racuna o licnoj higijeni samo zato što su bili u kontaktu sa zarazenom osobom. Higijena nije garancija da je necete dobiti – uverava dr djeric.

Problem je u tome što od šuge, isto kao i od vašaka, najcešce obolevaju najmladji. U rizicnoj grupi su deca od pet do devet godina, dok se vaške goste krvlju mališana koji borave u kolektivu, pogotovo u vrticima. Ovi paraziti ne zaobilaze ni školarce, a cak ni stariji nisu poštedjeni.

– Osnovni simptom je svrab po telu, i to u donjem delu stomaku, unutrašnjoj strani ruku i nogu i oko dojki. Najcešce se javlja u toku noci. „Šugarac” kopa hodnike po kozi gde polaze svoja jaja, što kod pacijenta izaziva osecaj svraba. Šuga je prisutna u porodici, jer ako je jedan clan oboleo, obavezno je lecenje i ostalih u domacinstvu. Problem se najcešce rešava korišcenjem sumporne masti u trajanju od sedam dana – istice dr djeric.

U ambulantama prestonickih domova zdravlja ovih dana ne belezi se povecan broj pacijenata koji se zale da su u kosi primetili nezvane goste. To ipak ne znaci da se uskoro situacija ne bi mogla promeniti, pogotovo zbog toga što su se mališani kod kojih su inace vaške najviše prisutne, tek vratili u kolektive.

– Ovi paraziti ne zaobilaze ni predškolce niti školarce. I deca koja ne pohadjaju obdanište nisu poštedjena parazita koji se prenose neposrednim kontaktom. Vaška sisa krv na glavi, što izaziva svrab. Na mestu gde se pacijent ucestalo ceška moze doci do stvaranja kraste koja moze da se inficira. Vaška polaze svoja jaja, poznatija kao gnjide, koja se cvrsto lepe za koren dlake pa ih je teško skinuti. Roditelji zato treba da obrate paznju na potiljacni deo detetove glave jer se na tom mestu gnjide najbolje vide – objašnjava dr Branka Sandic, pedijatar u predškolskom dispanzeru Doma zdravlja „Vozdovac”.

Ovaj parazit se leci krajnje jednostavno: kosa se pere specijalnim šamponom koji posle nekoliko munuta treba isprati vodom. Kosu zatim treba dobro ocešljati gustim cešljem na koji prethodno treba naneti i malo sirceta.

– Ono rastvara supstancu kojom se gnjida lepi za dlaku. Ranije su ljudi stavljali petrolej i još štošta na glavu, ali je to danas prevazidjeno i nije preporucljivo – porucuje dr Sandic.

U narodu kruzi verovanje da se gnjide „lepe” samo za cistu kosu što je, istice doktorka, velika zabluda. Vaškama nije vazno na kome su se odomacile vec da li na glavi ima dovoljno krvi za sisanje. Zato su redovno pranje kose i kupanje i odrzavanje cistoce garderobe veoma vazni. Vaške mogu da „napadaju” istog domacina bezbroj puta, ali je kod šuge drugacija situacija.

– Kad se pacijent prvi put zarazi „šugarcem”, period od trenutka inficiranja do pojave prvih simptoma traje oko šest nedelja. Oni koji su vec prelezali ovu bolest mogu opet da je dobiju, s tim što period inkubacije svaki naredni put traje znatno krace – objašnjava dr Dubravka djeric.

Simptomi šuge

– svrab po telu, i to u donjem delu stomaka

– svrab unutrašnje strane ruku i nogu

– svrab oko dojki

– najcešce se javlja u toku noci

Vaške

– sisaju krv na glavi, što izaziva svrab

– polazu svoja jaja, poznatija kao gnjide, koja se cvrsto lepe za koren dlake pa ih je teško skinuti

– na potiljacnom delu glave gnjide se najbolje vide

Izvor: POLITIKA, M. Brakocevic