Zašto nije loše biti jedinac?

Zašto nije loše biti jedinac? - Zašto nije loše biti jedinac?Usavremenom svetu model porodice sa jednim detetom je sve češća pojava. Razlozi mogu biti različiti: ekonomski, zatim želja za karijerom, kasnije stupanje u brak, razvod i sl. Šta god da je, jedinci više nisu tako retka pojava i mnogo psihologa skreće pažnju na pozitivne strane odgajanja jednog deteta. Pokušali smo da istražimo te dobre strane i pretresemo neke od stereotipa vezanih za jedince koje svi znamo. Sve to uz savete koji će vam pomoći da vaspitate srećnog i prilagođenog jedinca 

Koristi od odgajanja samo jednog deteta

Kao i kod svake druge važne životne odluke, postoje pozitivne i negativne strane odluke da roditelji imaju samo jedno dete. Neke od najvećih koristi na koje ukazuju psiholozi su:

Finansijske prilike i resursi. Jedinci imaju veću finansijsku prednost u životu jer ne moraju da dele sredstva na bankovnom računu sa braćom i sestrama. Ta prednost se pre svega vidi kod mogućnosti za dodatno obrazovanje i sticanje novih iskustava.

Veća roditeljska pažnja i energija. Jedinci obično imaju mnogo veće samopouzdanje i izgrađeniji stav o svojoj ličnosti jer dobijaju celokupnu pažnju i energiju roditelja i ne moraju da se nadmeću oko toga sa braćom i sestrama.

Viša akademska dostignuća. Jedinci su definitivno u prednosti na testovima inteligencije i što se tiče dostignuća u školovanju. Dvadesetogodišnje istraživanje u ovom domenu je pokazalo da jedinci generalno imaju bogatiji rečnik, postižu bolje rezultate na testovima, više obrazovanje i veća dostignuća. Glavni razlog je taj što dobijaju nepodeljenu pažnju roditelja i više razgovaraju sa njima pa se time razvija i rečnik, što opet podiže opšte pokazatelje inteligencije. Nedostatak takve pažnje može da bude mogućnost da roditelji postavljaju suviše visoka očekivanja od jedinog deteta.

Bliži odnos sa roditeljima. Naravno, ne postoji garancija za ovo, ali najćešće jedinci tokom odrastanja razviju veoma blizak odnos sa roditeljima, bliskiji nego što je to slučaj u porodicama sa više dece.

Negativni stereotipi vezani za jedince

Razmaženi, arogantni, sebični, vole da naređuju, loše prilagođeni društvu, usamljeni su samo neki od prideva koji se obično vezuju za jedince. Najveći deo ovih stereotipa nije vezan za istraživanja već za ustaljeno mišljenje da su jedinci čudaci i osuđeni na to da se ne uklope u društvo.

Međutim, novija istraživanja pokazuju mnogo pozitivnije viđenje ponašanja i stava jedinaca. Praćenjem ponašanja dece u vrtićima, vaspitačice su primetile da jedinci pokazuju bolju sposobnost formiranja i održavanja prijateljstava i slaganja sa ostalom decom. Štaviše jedno skorašnje istraživanje je pokazalo da se pojam „usamljenosti“ pojavljuje u dečjem životu tek sa ulaskom u adolescenciju. Sa druge strane, kod dece nižeg uzrasta ne primećuje se razlika u društvenim veštinama jedinaca i dece koja imaju braću ili sestre pod uslovom da su im roditelji pružili prilike za vežbanje socijalnih veština.

Saveti za roditelje za vaspitavanje srećnih i prilagođenih jedinaca

Svakom detetu je potrebna posebna podrška i podsticaj u nekom segmentu razvoja bez obzira na veličinu porodice u kojoj odrasta, pa se jedinci po tome ne razlikuju od vršnjaka iz brojnijih porodica. Ključno pitanje koje sebi treba da postavite kao roditelj je šta vašem detetu možda nedostaje na osnovu njegovog iskustva u odrastanju, a onda da na osnovu toga popunite taj nedostatak. Neki od najčešcih saveta su:

1.Obaranje jedinca sa prestola

Zbog statusa jedinog deteta jedinci se često osećaju i ponašaju kao da su malo „povlašćeni“ što za može da izazove odbojnost u druženju sa vršnjacima. Obratite stoga pažnju na to da ne stavljate dete stalno „na centar pozornice“ ili da stvarate utisak da se ceo svet okreće oko njega (iako je to za vas tako).

2.Pružanje prilike za razvoj društvenih veština

Pronađite detetu prilike za druženje kako bi razvilo osobine koje su neophodne za sklapanje prijateljstava: omogućite mu igranje sa drugom decom, igranje u parku, organizujte zajedničko čuvanje dece, dozvolite mu da se upiše u izviđače, bavi se timskim sportovima, ide u letnje kampove ili škole, igra se sa decom iz komšiluka, idite na porodična okupljanja, dozvolite da ponekad prespava kod drugova. Opcije su zaista brojne, odaberite one koje vama i vašem detetu najviše prijaju.

3.Pomoć oko učenja veštine rešavanja konflikta

Jedinci ponekad imaju probleme sa rešavanjem konflikta, podnošenjem zadirkivanja, pregovaranjem ili pravljenjem kompromisa jer nemaju braću i sestre sa kojima bi te veštine usvojili kroz svakodnevno zadirkivanje i sitne čarke. Zato obratite pažnju na način na koji će se vaše dete izboriti sa ovim izazovima. Ne treba da bude mala „Seka Persa“ koja plače na svako zadirkivanje, ali ni spremnost na pesničenje da bi se dokazalo lično mišljenje nije prava mera. Posebno obratite pažnju na to da pomognete detetu da nauči da ne plane na svako prozivanje i zadirkivanje jer će mu te veštine svakako trebati u svetu odraslih.

Na kraju – dišite! Vaše dete će biti dobro!

Ako još uvek strepite i razmišljate da li treba da se prema svom jedinom detetu ponašate drugačije, odahnite. Tačnije, udahnite duboko i opustite se. Za dete nije toliko važan broj članova porodice koliko odnos roditelja sa decom i međusobna interakcija.

Izvor: Najbolja mama na svetu