Nacrt zakona o pravima deteta, kojim se između ostalog predviđa da deca mlađa od deset godina moraju biti pod stalnim nadzorom odraslih, i dalje izaziva polemike u javnosti.Deo stručnjaka se žestoko protivi, drugi ga zdušno brane, iako zakon sam po sebi ne može da poboljša bezbednost dece jer roditelji mališane ne ostavljaju same zato što to žele, već zato što su prinuđeni, jer jednostavno nema ko da ostane s njima.
Ipak, u jednom se psiholozi slažu – višečasovno samovanje u ovom uzrastu nije preporučljivo, pa bi dete trebalo ostavljati što kraće samo kada nemate drugo rešenje.
– Dete koje često ostaje samo satima može da se istraumira. Do 10. godine ono još nije emocionalno zrelo da se izbori sa iracionalnim strahovima koji dolaze iznutra i koji su zato i opasniji – objašnjava Svetlana Virijević Mudrić, psihoanalitičar i dečji psihoterapeut.
OSLONITE SE NA KOMŠIJE
Nisu sva deca ista, pa ni samoću ne doživljavaju na isti način. Međutim, sasvim je izvesno da detetu koje se plaši da bude samo ne pomaže ubeđivanje da je bezbedno i da se bezrazložno plaši.
Takva objašnjenja izazivaju kontraefekat jer dete živi u ubeđenju da ga roditelji ne razumeju, što samo pojačava njegove strahove.
– Ako nemate drugo rešenje, zamolite pouzdanog komšiju da s vašim detetom provede deo vremena, jer će mu samovanje lakše pasti. Nije loše ni da pre ili posle škole bude s drugom ili drugaricom koji su takođe sami ili, još bolje, imaju društvo odraslih ukućana – kaže Svetlana Virijević Mudrić.
Ona dodaje da svako dete, ostajalo samo u kući ili ne, treba da zna šta sve može da mu ugrozi bezbednost.
TELEFON ULIVA SIGURNOST
• Nepoznatim osobama koje zovu telefonom dete ne treba da govori da je samo kod kuće.
• Zapišite mu ili mu u mobilni unesite brojeve telefona članova porodice ili komšija kojima može da se obrati u slučaju potrebe.
• Naučite ga da se vatrogasci pozivaju na broj 93, policija na 92, a hitna pomoć na 94, kao i da ne treba da zloupotrebljava ove brojeve.
• Proverite zna li tačnu adresu, ulicu i broj i broj stana. To će mu biti neophodno ukoliko zove vatrogasce, policiju ili hitnu pomoć.
3 NE • Ne otvaraju vrata nepoznatim osobama i ne pozivaju nepoznate ljude u kuću. 6 DA Kada izlaze sami napolje, bilo da idu u školu, na trening ili u šetnju s drugarima, deca treba: • Da izbegavaju mračna mesta, da se kreće ulicama na kojima ima dosta prolaznika, da se klone parkova i mračnih ulaza u kojima se okupljaju osobe sumnjivog ponašanja. Izvor: Žena |