Pravi iskreni prijatelji su retki i zato su nam toliko dragoceni. Svi mi znamo koliko smo gorkih pilula progutali, koliko smo malih i velikih izdaja oprostili, koliko smo patili za svakim prijateljem koji je izašao iz našeg života, a mislili smo da će zauvek biti uz nas. Ni nama, sa bogatim životnim iskustvom, nije lako da procenimo čoveka, a kamoli deci koja se daleko lakše i brže vezuju za vršnjake.
Kako ih naučiti da se klone lošeg društva i kako da biraju prijatelje, objašnjava Zoran Milivojević, psihoterapeut. Dok je dete malo, kaže on, roditelj ima veliki uticaj na sve, pa i na izbor drugara, jer od njega zavisi s kim će se klinci viđati van vrtića. I kada krenu u školu, uticaj roditelja ostaje veliki i zato ga treba iskoristiti. Najvažnije je da dete nauči kako da razume različite situacije koje druženje podrazumeva kao što su svađa, sukob interesa, prestanak komunikacije, pozajmljivanje knjiga, solidarnost…
– Dok su mali, roditelji treba da ih nauče kako da se ponašaju i kako da se postavljaju prema prijateljima, a kad poodrastu, roditelji se povlače i sve posmatraju sa strane. Najvažnije je da dete zna da može da vam se obrati ukoliko ima problem, a vi treba da se mešate samo ako problem postane ozbiljan ili opasan – kaže Milivojević.
Slatke tajne Prirodno je da u jednom trenutku deca počnu da skrivaju tajne od roditelja, a da ih dele s prijateljima. Roditelji ne treba da insistiraju da sve znaju jer na taj način zapravo zabranjuju detetu da odraste i da ima svoju privatnost u odnosu na roditelje, ističe Zoran Milivojević. |
NE MISTIFIKUJTE PRIJATELJE
U vršnjačkoj grupi dete, prirodno, zadovoljava prvenstveno svoje interese, a roditelj je tu da ga nauči kako mora da vodi računa o potrebama i osećanjima drugih. Drugim rečima, uvežbavajući prijateljstvo, dete razvija socijalne veštine koje su neophodne za dobre međuljudske odnose, što je posebno važno za klince koji nemaju brata ili sestru približnog uzrasta.
– Nije dobro da idete u krajnost, bilo da idealizujete ili obezvređujete prijateljstvo. Idealizovanje druženja može da učini dete naivnim i da ga navede da se podređuje prijateljima, dok se obezvređivanjem prijateljstva kod mališana gaji egoizam i stav da se ljudima ne može verovati.
Kada je o tinejdžerskim prijateljstvima reč, Milivojević navodi da je deci u tom uzrastu veoma važno da budu prihvaćena u grupi i da su zbog toga spremna na razne poduhvate koje roditelji ne odobravaju. Osim toga, u ovom uzrastu deca traže uzore, tako da će silno želeti da liče na najboljeg druga, odnosno drugaricu, i da s njom uspostave što čvršću vezu.
NEĆU DA BUDEM IZDAJICA
Ako upadne u problematično društvo, dete će dati sve od sebe da se prilagodi, što podrazumeva i krađu, i tuču, i eksperimentisanje s alkoholom, cigaretama i drogom.
– Vaše je da pratite situaciju, da pomno motrite na ponašanje svog deteta i da se umešate čim vam se učini da grupa ili bilo koji pojedinac iz nje negativno utiče na vaše dete. Važno je da znate da niste nemoćni jer imate na raspolaganju mnoge mehanizme. Od iskrenog razgovora preko zabrane i kazne do obraćanja roditeljima ostale dece koja čine grupu – kaže naš sagovornik i dodaje da deca koja pripadaju grupama ne žele da se ponašaju kao „izdajice“ i „slabići“.
Od njih ne treba očekivati da će tek tako napustiti grupu jer znaju da će biti predmet poruge ili žrtva nasilja.
– Zato decu treba osloboditi odgovornosti za samovoljno napuštanje grupe. Pritisak koji na njega vrši roditelj odlično je opravdanje pred članovima grupe i zato će je dete, kad spozna sve mane svojih „prijatelja“, lakše napustiti. Ako se osećate bespomoćno, obratite se stručnjacima pre nego što problemi eskaliraju jer znam da su mnogi ljudi morali da se sele u drugi deo grada kako bi decu iščupali iz lošeg društva iz kraja.
Izvor: Žena