Ocenjivanje učenika je kvalitetno kada se poštuju određeni principi, kontinuirano procenjuju njihova postignuća, uvažava napredak i razvoj đaka, a veza nastave i ocenjivanja je dvosmerna, saopšteno je danas iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja (ZVKOV).
Pravilnik predviđa primenu raznovrsnih metoda i tehnika ocenjivanja, kao što su ocenjivanje prezentacija, učešća u diskusiji, grupnom radu, rada na projektima i istraživačkog rada.
Raznovrsnost u ocenjivanju je, kako se dodaje, važna jer smanjuje stres učenika i povećava motivaciju, a u konačnoj oceni učestvuju različiti aspekti učenja, što omogućava individualni pristup đacima i poboljšava njihov uspeh u sticanju znanja i dostizanju obrazovnih standarda.
Preporučuje se i da nastavnici osposobe učenike za objektivnu procenu sopstvenih postignuća kroz uključivanje učenika u utvrđivanje kriterijuma za ocenjivanje, upoređivanje ocena koje su dali učenici sa nastavničkim ocenama, omogućavanje đacima da napišu kakve rezultate očekuju na testu…
Tokom obuke je istaknuto i da je motivacija učenika veća kada je ocenjivanje takvo da mogu da izaberu način ispitivanja, kada su testovi sa pitanjima višestrukog izbora, kada mogu da učestvuju u ocenjivanju i dobijaju povratne informacije, uz jasne kriterijume ocenjivanja i očekivanja nastavnika.
Na seminarima je istaknuto da nastavnici treba da misle o ocenjivanju kao o nečemu što se radi zajedno sa učenicima, a ne o nečemu što se radi učenicima. Nastavnicima je preporučeno da redovno proveravaju postignuća i stalno prate stepen savladavanja školskog programa, uz davanje povratne informacije učenicima i preporuka za njihovo dalje napredovanje.
“Samo tada će ocena biti objektivna i pouzdana mera napredovanja i razvoja učenika, kao i pokazatelj kvaliteta i efikasnosti rada nastavnika i škole”, dodaje se u saopštenju.
Obuku za ocenjivanje i primenu novog Pravilnika prošlo je po četiri predstavnika svih osnovnih škola u Srbiji, ukupno oko 4.800 učesnika – učitelja, nastavnika, psihologa i pedagoga i direktora iz 1.200 škola. Obučeno je i 108 prosvetnih savetnika iz svih školskih uprava, kako bi mogli da pruže podršku školama u navedenoj oblasti.
Projekat “Osiguranje kvaliteta nacionalnih ispita”, koji ima za cilj da se uvede i ojača sistem nacionalnih ispita u osnovnom i srednjem obrazovanju finansira Evropska unija sa tri miliona eura.
Izvor: Tanjug
Foto: Paul Gooddy/FreeDigitalPhotos.net