Izdaci koji prate pocetak školske godine nisu jedini problem roditeljima, još veci je – kako ubediti svoju decu da uce. Neophodno je biti u stalnom kontaktu sa školom i nastavnicima.
Školska godina je pocela, roditeljima je opremanje djaka ispraznilo novcanike, ali ih verovatno više muci pitanje – kako naterati, ili ubediti, svoje dete da uci? Da li je dovoljno “trenirati” strogocu ili se cak pozivati na onu da je “batina iz raja izašla”?
Prosvetni radnici imaju svoje “recepte”.
Tako Natalija Matic, direktorka OŠ “Veselin Masleša” iz Beograda, navodi da djaci ove škole vec od cetvrtog razreda uce razne tehnike ucenja. Profesori i nastavnici se trude da ucine predavanja atraktivnijim kako bi bila deci zanimljiva.
- Roditelji moraju da budu u stalnom kontaktu sa školom i nastavnicima, da prate napredovanje svoje dece i znaju gde škripi – kaze Maticeva.
Da je potrebno više saradnje izmedju škole i roditelja slaze se i Nada Tripkovic, direktorka Medicinske škole “Beograd”, koja porucuju da batine i vika nikako ne daju rezultate.
- Prvo i osnovno je da deca u školama treba da sticu što više konkretnog znanja, upotrebljivog u zivotu i praksi, a ne bajato gradivo – istice Tripkoviceva. – Kada bude tako casovi ce im biti zanimljiviji, pa ce zeleti da uce, a ne da beze iz škole. Profesori ne treba da “love” ucenikovo neznanje i da to forsiraju, vec da uspostave odnos u kojem ce ucenici sami ucestvovati u nastavi, postavljanjem pitanja, pripremom casa, izvodjenjem eksperimenata. Mora se uraditi i reforma nastavnih planova i programa.
Ona smatra da roditelji moraju cešce da razgovaraju sa nastavnicima, posebno roditelji koji imaju decu adolescente.
PREPUŠTENI SAMI SEBI
Svako dete je individualno, tako da nema univerzalnog recepta kako stimulisati djaka na ucenje – uverena je Natalija Matic. – Tempo zivota je takav da roditelji sve manje vremena provode sa decom, pa su ona u velikoj meri prepuštena sama sebi.
Izvor: NOVOSTI, B. BORISAVLJEVIc