PIŠE: psihološkinja Lidija Mirković, vrtić Kućica
Nalazimo se pred zajedničkim zadatkom, a sa istim ciljem kako da se vaše dijete što brže i lakše privikne na kolektiv!
Nema ˝čarobnog štapića˝ – vrijeme prilagođavanja diktira samo dijete, a mi mu pomažemo zajedničkom saradnjom, sa puno obostranog povjerenja!
Povjerenja i saradnja roditelja i vaspitača je prvi korak u uspješnom prilagođavanju djeteta.
Adaptacija ili prilagođavanje podrazumijeva privikavanje na novu sredinu, susret sa odraslim nepoznatim osobama, sa većim brojem nepoznatih vršnjaka, novom vrstom hrane itd.
Prosječna adaptacija djeteta traje 2-3 nedjelje. U tom periodu dijete boravi kraće u kolektivu (vrijeme boravka zavisi od reakcije djeteta).
Period prilagođavanja boravka u kolektivu roditelj treba da započne početkom, a ne krajem nedjelje (vikend je veliki prekid za djecu).
U ovom periodu dijete može ponijeti omiljenu igračku, flašicu, cuclu…
U adaptaciji ne prekidati na silu navike stečene u porodici npr. sisanje prsta, ljuljanje, nošenje, uspavljivanje.
Kao što i odrasli reaguju na promjenu sredine, tako i djeca pokazuju reakcije pokazuju reakcije na svoj način – plakanjem, ljutnjom, odbijanjem hrane, bilo kakve saradnje, padom imuniteta i češćim razbolijevanjem, poremećajem sna itd.
Na vijeme adaptacije utiče pored djetetovog emotivnog statusa (temperamenta) i porodica – okruženje što znači da roditelji moraju biti opušteni i spremni na saradnju.
Prilikom uključivanja djeteta u kolektiv pored pozitivnih očekivanja, roditelj može imati ili osjećati – nesigurnost, nepovjerenje, krivicu, strepnju.
U mlađem uzrastu djetetu su razumljiviji neverbalni znaci komunikacije (˝govor tijela˝) tako da će ono prepoznati roditeljsku nesigurnost, strah.
Nikako nemojte emotivno da reagujete pred djetetom npr. Teško se odvajate od djeteta kada ga ostavljate u kolektivu, plašite ga pričama o vrtiću, plačete pred djetetom.
Isplanirajte svoje vrijeme i obaveze u tom periodu tako da se maksimalno posvetite djetetu (adaptacija se ne može ubrzati zbog vaših obaveza na poslu).
Ne dolazite sa predrasudom da će se dijete lakše adaptirati u kolektivu ako se prethodno odvajalo od vas u kraćim vremenskim intervalima npr. Odlasci u igraonice ili posjete rođacima.
Medicinskoj sestri – vaspitaču objasnite sve detalje vezane za život vašeg djeteta – navike o hranjenju, spavanju, igri itd.
Važan trenutak je i usaglašavanje tj. jedinstvo dnevnog ritma koji se primjenjuje u kolektivu i porodici jer obezbjeđuje lakšu, bržu i trajnu prilagođenost djeteta.