Roditeljstvo je verovatno najodgovorniji i najsloženiji posao koji radimo u životu. Istovremeno, to je i jedini „posao“ za koji formalna obuka i priprema ne postoje. Takođe, decu nikada ne odgajamo i ne vaspitavamo u vakuumu, onako kako samo mi mislimo i osećamo.
Uvek ima otvorenih ili prikrivenih uticaja, komentara i primedbi, nekad dobronamernih, nekad više kritika radi kritike. Najčešće od najbližih koji vam ponekad pričuvaju decu, a bogami ni dalja rodbina, kumovi i prijatelji ne prezaju da kažu svoje mišljenje o vašim vaspitnim metodama – da ovo i ono niste uradili dobro i da bi oni to drugačije.
Roditeljima je u takvim situacijama često neprijatno. Ne bi da se zameraju odraslima, a, opet, ne bi da svoju roditeljsku ulogu prepuste nekom drugom. Kako da se postave a da ostane mir u kući i niko ne bude povređen, pitali smo Radmilu Vulić Bojović, psihologa i porodičnog terapeuta u Savetovalištu za brak i porodicu u Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu.
Roditelji, budite složni
– Veoma je važno da oba roditelja imaju jasan i jedinstven stav prema instrukcijama i komentarima koje u vezi s njihovim roditeljstvom dolaze s ma koje strane. Naravno da treba koristiti pomoć „baka i deka servisa“, te rođaka i prijatelja, to može da bude vrlo dragoceno. Međutim, treba postaviti jasnu granicu gde se njihova uloga završava, a to znači ljubazno im zahvaliti kada daju svoja mišljenja i komentare koje vi doživljavate kao mešanje u sopstvene roditeljske stavove i vaspitne principe. Naročito bake i deke teško odstupaju od roditeljske uloge, čak i kada su im deca postala roditelji. Pride, znaju da budu mekši i popustljiviji, što deci prija, ali ne daje dobre rezultate – kaže naša sagovornica i navodi da je najvažnije kako ćete onome ko se meša u vašu roditeljsku ulogu staviti do znanja da je njegovo ponašanje nepoželjno.
Volimo da gledamo tuđa posla U našoj sredini postoji manir „dobronamernog“ izražavanja mišljenja i onda kada ono nije traženo. To je jedan oblik zavirivanja u tuđe dvorište. Radmila Vulić Bojović objašnjava da se to radi jer je baviti se tuđim problemima efikasan način da se zaobiđu svoji.Uostalom, uvek je lakše brinuti tuđu nego svoju brigu. Što se tiče roditelja, oni uvek lakše reaguju kada im sugestije deli neko van porodice, prijatelji, kumovi… – Budite jasni i beskompromisni i ne dozvolite da bilo ko kaže ili uradi vašem detetu nešto sa čime se ne slažete. Videćete, kada jednom zauzmete čvrst i dosledan stav, ljudi oko vas će to shvatiti i više neće narušavati vaš roditeljski autoritet. Porašćete i u svojim očima, a naročito u dečjim kada ih zaštitite i pokažete im kako se brani svoja psihološka teritorija – kaže Radmila Vulić Bojović. |
Ne reagujte pred detetom
Takve razgovore, kaže ona, najbolje je ne voditi pred decom, jer deca u roditeljima vide oslonac i vrhunski autoritet, pa vrlo teško podnose kada neko njihovu kompetenciju dovodi u pitanje.
Ipak, kritike i primedbe sa strane često se dešavaju baš pred decom. Kada razgovor o tome ne trpi odlaganje pa se mora reagovati odmah, savet je naše sagovornice da budete mirni i pribrani, da ne ispoljavate ljutnju niti agresiju. Kroz takav razgovor najbolje ćete odbraniti svoje stavove, a tako ćete i detetu koje i inače najviše uči od vas dati korisnu lekciju o tome kako se nositi i izaći na kraj s nelagodom i frustracijom, kako se boriti za svoje mišljenje i svoj stav.
– Zvuči komplikovano, ali u stvari je lako reći zabrinutoj baki: „sigurna sam da misliš dobro, vidi kako si mene lepo vaspitala, ali molim te da imaš dovoljno poverenja u mene i prepustiš mi da ja odredim pravila u vaspitanju mog deteta“ – kaže Radmila Vulić Bojović.